Ücretsiz ön görüşme sağlayarak diş tedavileri ve planlaması hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ankara En İyi Diş Kliniği

Shopping cart

Subtotal $0.00

View cartCheckout

Emax Diş Kaplama

Emax Diş Kaplama

Emax diş, tamamen dayanıklı ve aynı zamanda estetik bakımdan oldukça etkili olan özel bir malzeme kullanılarak üretilmektedir. Genellikle diş hekimleri tarafından çürüme sebebiyle hasar görmüş olan dişlerin bütünlüğünü geri kazandırmak için bu yöntem kullanılmaktadır. Kanal tedavisinin yapılmasının ardından ek tedavi olarak da tercih dilebilmektedir. Dişlerin yapısının güçlendirilmesi ve daha fazla korunmasını sağlama konusunda da oldukça elverişlidir. Emax kronlar kısmen yarı saydam yapıda olmaktadır. İnsanların doğal dişleri de yarı saydam bir yapıda olduğu için dişlerin doğal bir görünümü olmasını sağlamaktadır. Ön dişler için oldukça estetik ve iyi bir görünüm elde etmek için emax diş kaplamaları tercih edilebilmektedir.

Estetik ve Dayanıklı Gülüşler İçin Emax Kaplama Tedavisi

Emax kuronlarda seramiğin alt kısmında metal bulunmamaktadır. Porselenle kaynaşmış olan metal kronlarda, metal diş eti çizgisinde görünen gri bir alt metal çizgi ile sonlanan ince bir porselen tabaka ile kaplanmaktadır. Bu durum doğal olmayan bir görünüme neden olmaktadır. Emax tabanlı protezler tamamen doğal ve orijinal dişler gibi görünebilmektedir. Aynı zamanda dayanıklı bir yapıda olduğundan kolay kolay kırılmamaktadır. Çatlama ya da kırılma ihtimalleri çok daha azdır.

Emax kronlar CAD – CAM frezeleme ile çok kolay bir şekilde üretilmektedir. CAD – CAM frezeleme diş hekimleri tarafından hastanın doğal dişlerine uygun şekilde ve boyutta kronlar elde edilmesi için kullanılmakta olan bir işlemdir. Bu teknikte dişlerin dijital ölçüsü alınmaktadır. Alınan ölçü CAD – CAM yazılımına yüklenmektedir. Yüklenen görüntü daha sonrasında özelleştirilmiş bir diş tacı oluşturmaktadır.

Emax Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Emax diş kaplama yapılmadan önce hasta muayene edilmektedir. Muayene edildikten sonra dişler temizlenir ve dişler kuronun üzerine oturtulmak üzere yeniden şekillendirilir. Dişteki hasarın ya da lekelenmenin seviyesine bağlı olarak dişin bir kısmı çıkartılabilmektedir. Hastanın dişlerinin çok küçük olması durumunda diş küçültülmeyebilmektedir. Bir kalıp yardımı ile dişlerin dijital ölçüsü alınarak daha sonrasında kuron üretimi sürecinde bu ölçülerden yararlanılmaktadır.

Emax; lityum disilikat cama dayanan ve kuvars, fosforoksit, lityum dioksit, potasyum oksit ve eser elementlerden oluşan tam seramik bir sistem olarak karşımıza bağlanmaktadır. Emax tabanlı tam seramik protezler estetikleri ve dayanıklılıkları sebebiyle kozmetik diş hekimliğinde hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır. Emax yönetimi esasen ön bölgede kron ve kaplama üretimi için önemlidir. Emax tabanlı protezler, ön bölgede sabit protezlerin üretiminde bazı avantajlara sahiptirler. Tam seramik protezler için oldukça önemli bir estetik gereklidir. Doğal dişler ile eşleşen yeterli şeffaflığa sahip olmaları da bu alanda yeterli olduğu görülmektedir. Emax kuronlar, onları ön dişlerin restorasyonu için uygun hale getiren ideal derecede bir saydamlığa ve gerçekçi görünüm karışımına sahip olduklarını söyleyebiliriz. Zirkonyum kronlarda çok daha sağlam oldukları için doğal dişler ile en iyi uyumu yakalamasını sağlamaktadır.

Emax tabanlı protezler porselenin altında herhangi bir metal alaşım bulunmaktadır. Bu alttaki metalin göze hoş gelmeyen gri çizgisinin diş eti çizgisinde görünmeyeceği ve kuronların doğal dişler gibi görüneceği anlamına gelmektedir.

Emax Kaplama Hangi Dişlere Uygulanmaktadır?

Emax kaplama estetik bir görünüme sahip olması için düzeltilmesi gereken ve çok fazla dolgu yapılmış olan, koruyucu tabakasında eksiklik olan ve mine kusurları olan dişlere uygulanan bir işlemdir. Aynı zamanda erozyon, abrazyon ya da atrisyon denilen aşınmalara bağlı olarak görünüşünde bozukluk olan dişlerde malforme dişlerin eski durumuna çevrilmesi durumunda da emax kaplama işleme uygulanabilmektedir. Kanal tedavisi sebebiyle rengi değişmiş olan ve diş beyazlatma yöntemleri sonucu istenilen beyazlık elde edilememiş olan dişlerde, malpoze dişlerde, eğri olan dişlerde, travma ya da diş çürüğü sebebiyle kırılmış olan dişlerde de emax kaplama yöntemleri sıklıkla tercih edilmektedir.

Emax kaplama prosedürü sonucunda uygulama yapılmış dişlerin kenarlarında ya da diş etinde morumsu renkler oluşmamaktadır. Diş yapısında herhangi bir zarar oluşmamasına neden olmayan emax diş kaplamalarında yüksek ışık geçirgenliği elde edilmektedir. Dişlerde hassasiyeti minimum noktaya düşürmenin yanında aynı zamanda kaygan ve pürüzsüz bir diş yapısına sahip olma imkanı da sağlamaktadır. Renk seçenekleri bakımından da oldukça zengin olan emax kaplama tartar oluşumunu da önemli ölçüde önleme konusunda etkilidir.

Metal kaplamaların kullanılması, metal alerjisi olan hastalarda bazı alerjik reaksiyonlar oluşmasına sebep olabilmektedir. Emax kuron özel seramiklerin kullanılarak yapıldığı bir kaplama olduğundan yapısında metal bulunması söz konusu dahi değildir. Bu sebeple de metal alerjisi olan kişilerde meax diş kullanılması mümkün olacaktır. Seramik diş uygulamaları yanak, diş ve diş eti ile uyumlu olduğundan farklı türden alerjisi olan kişilerde de uygulanabilecek olan bir işlemdir.

Emax Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir?

Emax kaplama işlemlerinde dişlere metal konulmamaktadır. Dişlerde aşırı kesim ve büzülme yapılmamaktadır. Emax kaplama tedavi süresi uygulanacak olan üye sayısınına bağlı olarak 2 ya da 3 seansta yani toplamda 7 ila 10 gün arasında sürebilmektedir. Hastanın detaylı bir şekilde klinik ve radyolojik muayenesinden sonra uygun meteryaller seçilmesinin ardından daha sonra estetik uygulamalar başarıyla yapılmaktadır.

Emax kaplamalar çürük ya da kırık dişler için değil görsellik için tercih edilmektedir. Emax kaplamalar diş tedavisinin dışında estetik açıdan tercih edilen uygulamalardır. İçerisinde metal olmadığından bu yöntem arka dişlere değil ön dişlere uygulanmaktadır. Ağız ve diş bakımını düzenli bir şekilde yapıldığı zaman uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.

Emax Diş İle Sıkça Sorulan Sorular

Emax diş kaplamalarının bakımlarının doğru ve düzenli bir şekilde yapılması son derece önemlidir. Bu bakımdan dişler günde iki kez, doğru ve uygun bir şekilde yumuşak diş fırçaları kullanılarak fırçalanmalıdır. Ağız hijyeninin sağlanabilmesi için ağız bakımı kapsamında gargara yapılması gerekmektedir. Sert yiyeceklerin kabuklarının dişlerin kullanılarak kırılmaması gerekmektedir. Diş bakımında diş ipi kullanılması ve dişlerin nazik bir şekilde diş ipi kullanılarak temizlenmesi gerekmektedir.

Emax diş kaplamaları çok fazla dikkat ve özen gerektirmektedir. Bu hassas çalışma, diş hazırlama sürecinden başlar ve porselen dişlerin simantasyonu sürecine kadar devam etmektedir. Yarı saydam oldukları için farklı renk yapıştırıcı kullanmak bile tüm sonucu olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Yapıştırıcı kullanılan her simantasyonda çok fazla dikkat ve takip gerekmektedir. Başka bir deyişle de cam seramik porselenin yapışkan malzemesi zirkon ve metal alt yapılı porselenlerden oldukça farklı yapıdadır.

Oldukça doğal ve şeffaf yapıları sebebiyle hastanın kendi diş rengindeki değişiklikleri yansıtması da dezavantaj olabilmektedir. Buna örnek vermek gerekirse kanal tedavisi dişlerin rengini değiştirmiş ise ya da hastanın kendi diş rengi çok koyu ise zirkon ya da iç ağartma tercih edilmelidir. Ağartma işleminden sonra ise emax kaplama işlemine başlanabilmektedir. Diğer bir dezavantaj ise diş eksikliği olan ağızlarda köprü olarak kullanılmasının sınırlı olması olacaktır. Kullanım ömrüne gelecek olursak emax kaplamaları 5 senede bir kontrol edilmelidir. Hastanın ağız ve diş sağlığı bakımına çok fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak ise ortalama 10 – 20 sene arasında değişebilmektedir.