Ücretsiz ön görüşme sağlayarak diş tedavileri ve planlaması hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ankara En İyi Diş Kliniği

Shopping cart

Subtotal $0.00

View cartCheckout

Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı: İdeal Gülüşe Ulaşmanın Anahtarı

Günümüzde diş sağlığı kadar dişlerin görünümü de oldukça önemli bir hale gelmiştir. Farklı nedenlerden sebebiyle bozulan diş estetiği hem sağlık açısından hem de psikolojik olarak kişileri olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durumda olan hastalar için estetik gülüş tasarımı uygulaması kullanılmaktadır. Gelişen teknolojiler ile birlikte gülüş estetiği dijital bir şekilde tasarlanabilmektedir. Genel olarak üç seansta tamamlanmakta olan gülüş tasarımı uygulaması bir yandan hastaların özgüvenini arttırırken bir yandan da beslenmenin ilk aşaması olan çiğneme işleminin olması gereken durumuna gelmesini sağlamaktadır.

Gülüş tasarımının ne demek olduğu merak edilen bir konudur. Halk arasında Hollywood gülüş tasarımı olarak da bilinen gülüş tasarımı çeşitli sebeplerle estetiği bozmakta olan diş ve diş etinde olan farklılıkların hastanın ihtiyaçları ve yüz şekline bağlı olarak doğal ve estetik bir görünüme kavuşturulmasını sağlayan bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Gülüş tasarımı uygulaması diş ve diş etinde görülmekte olan ve biçim bozukluğu, orantısızlık ve diş renklenmeleri sorunlarında kullanılman bir uygulamadır. Gülüş tasarımının kaç seansta tamamlanacağı, nasıl yapıldığı, hangi işlemlerin uygulandığı gibi sorular bu uygulamayı yaptırmak isteyen kişilerin aklına takılan sorulardır. Bu sorulara yanıt bulmak için yazımızın devamını okuyarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz

Estetik ve Dayanıklı Gülüşler İçin Emax Kaplama Tedavisi

Emax kuronlarda seramiğin alt kısmında metal bulunmamaktadır. Porselenle kaynaşmış olan metal kronlarda, metal diş eti çizgisinde görünen gri bir alt metal çizgi ile sonlanan ince bir porselen tabaka ile kaplanmaktadır. Bu durum doğal olmayan bir görünüme neden olmaktadır. Emax tabanlı protezler tamamen doğal ve orijinal dişler gibi görünebilmektedir. Aynı zamanda dayanıklı bir yapıda olduğundan kolay kolay kırılmamaktadır. Çatlama ya da kırılma ihtimalleri çok daha azdır.

Emax kronlar CAD – CAM frezeleme ile çok kolay bir şekilde üretilmektedir. CAD – CAM frezeleme diş hekimleri tarafından hastanın doğal dişlerine uygun şekilde ve boyutta kronlar elde edilmesi için kullanılmakta olan bir işlemdir. Bu teknikte dişlerin dijital ölçüsü alınmaktadır. Alınan ölçü CAD – CAM yazılımına yüklenmektedir. Yüklenen görüntü daha sonrasında özelleştirilmiş bir diş tacı oluşturmaktadır.

Gülüş Tasarımı Yapılışı

Gülüş tasarımı tedavisinin birden fazla aşaması bulunmaktadır. İlk aşama olarak diş hekimi tarafından hastanın tedavi beklentisi ve estetik ihtiyacı belirlenmektedir. Estetik kaplamalar, estetik dolgu uygulamaları, diş eti tedavileri, diş boyu uzatılması ve diş beyazlatma uygulamaları gibi birden fazla uygulama kombine edilerek bu tedavi sürecinde uygulanmaktadır.

Gülüş tasarımının ne olduğu ve nasıl yapıldığı hakkında merak edilen konular vardır. Bu tedavide ilk olarak dijital gülüş tasarımı yapılması gerekir. Dijital gülüş tasarımı için planlamada öncelikli olarak fotoğraf ve video çekimleri yapılmaktadır. Aynı seans içerisinde üzerinde tasarım yapılması için üst ve alt çeneden ölçüler alınması gerekir. Bu süreç içerisinde ilk randevuda kaydedilen veriler diş hekimleri tarafından dijital ortamda değerlendirilmektedir. Öngörülen gülüş tasarımı dizayn edilmektedir. Daha sonrasında alınan ölçülere bağlı olarak oluşturulmuş olan dijital tasarım modele dönüştürülmektedir. Oluşturulan tasarımın test edilmesi için hastaya ikinci bir randevu verilmektedir. Hazırlanan dijital tasarım modelinin üzerinden elde edilen silikon kalıp hastanın dişlerinin üzerine yerleştirilmektedir. Diş hekiminin yönlendirmesi ile tasarım ayna karşısında ya da kamera kaydına alınarak incelenebilmektedir. Tasarımın yapılıp hastaya ağız içerisinde gösterilmesi ortalama iki seans sürmektedir. Bu işlemde ise amaç en iyi gülüş tasarımını sağlamak olacaktır.

Diş hekimi ideal gülüş tasarımına ulaşabilmek için var olan dişlere nasıl işlemler yapılması gerektiği konusunu varsa alternatifleri ile birlikte hastaya aktarılmaktadır. Yapılan bu çalışmalar sonucunda kabul edilen tedavi prosedürüne göre hekim tedavisine bağlamaktadır. Yapılacak tüm tedaviler ile mevcut durum kayıt altına alınır ve her şey dijital tasarıma bağlı olarak planlanmaktadır. Tasarımın sonucunda belirlenen yöntemler ile gerekli tedavilere başlanmaktadır. Bundan sonraki seanslarda dişlerin durumuna ve yapılacak işleme göre değişiyor olsa da çoğunlukla 3 seansta sonuca ulaşılmaktadır. . Etkili bir gülüş tasarımı için bu alanda uzman olan bir diş hekiminden randevu alabilirsiniz.

Gülüş Tasarımının Avantajları

Gülüş tasarımı tedavisinde insanlar ne gibi avantajlar sağlandığı merak edilen bir konudur. Gülüş tasarımı sayesinde hastaların estetik bir görünüm ve fonksiyonu düzeltmektedir. Bunun yanında aynı zamanda gülüş estetiği, hastaya güven kazandırılmaktadır. Fonksiyon ise beslenmenin ilk adımı olan çiğneme işlemini olması gereken duruma getirmek gibi bir avantajı bulunmaktadır.

Gülüş tasarımın artıları arasında yüz çenesi ile uyumlu ve daha doğal bir görünüme sahip olan dişlerin elde edilmesi, dişlerin renklerinin daha net ve tek ton olması, diş etlerinin daha sağlıklı görünmeye başlaması ve estetik gülüş tasarımı ile dişlerde bulunan kırıkların düzeltilmesi gibi avantajlar da bulunmaktadır. Gülüş tasarımının avantajını değerlendirmek isteyen kişiler bu uygulamayı yaptırabilirler.

Gülüş Tasarımı İle Sıkça Sorulan Sorular

Prova seansının temel amaçlarından biri kişinin gülüş tasarımını onaylayarak kabul etmesi onaylamadı noktaları ifade etmesi ve bu noktaların istenen biçimde değiştirilerek düzeltilmesi olacaktır. Küçük değişiklikler aynı seans içerisinde yapılmaktadır. Ancak büyük değişiklikler için seansın yeni bir randevuda tekrarlanması gerekmektedir.

Gülüş tasarımı yapılırken kişinin yüz hatları, gözleri, kulakları, burnu, çene ucu gibi önemli noktalar göz önünde bulundurulmaktadır. Diş formları belirlenirken kişinin tarzına dinamik bir armoni sağlaması önemli bir noktadır. Dudak şekli de uygulanacak işlemde oldukça önemlidir. Dudak ve çene bölgesi gerekirse botoks, dolgu gibi işlemlerle de gülüş tasarımı desteklenebilmektedir.

Gülüş tasarımı için önemli detaylara bakıldığı zaman tedavi sürecinde hastanın memnuniyeti son derece önemlidir. Hastanın gülüşünde ve diş yapısında rahatsızlık duyduğu noktalar öğrenilmelidir. Bunun ardından hastanın rahatsızlıklarını ortadan kaldırılabileceği bir tedavi planı hazırlanmaktadır.

Gülüş tasarımı yaptıran kişilerin tedavinin ardından kesinlikle ağız hijyenine çok fazla önem vermeleri gerekmektedir. Rutin kontrolleri ihmal etmemelidirler. Gülüş tasarım tedavisi yapılacak işlemlere göre değişkenlik gösterir. Genel olarak 3 seans içerisinde tamamlanabilmektedir. Gülüş tasarımı uygulamasının tamamlanması ardından mutlaka gerekli kontrollerin yaptırılması gerekmektedir.

Gülüş tasarımı uygulaması yaptıracak olan kişilerin aklına takılan soru işaretlerinden birisi de gülüş tasarımında hangi işlemlerin olduğudur. Tedavide genel olarak ortodonti, cerrahi, protez ve diş eti uygulamalarının tek başına ya da birlikte planlanması ile birlikte multidispline yaklaşımlarla gerçekleştirilmektedir. Hasta için en uygun plan yapılarak tedaviye başlanmaktadır. Tedaviler yapılacak işlemlere bağlı olarak ne kadar süreceği konusunda değişiklikler olabilmektedir.

Gülüş tasarımın kalıcı bir uygulama olup olmadığı da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Gülüş tasarımı kalıcı bir uygulamadır. Ancak bu uygulamanın kalıcılığının süresini arttırmak için uygulamayı yaptıran hastanın ağız ve diş sağlığına mutlaka dikkat etmesi gerekmektedir. Gülüş tasarımı yaptıran kişilerin düzenli olarak kontrollerini yaptırması ve bu kontrolleri ihmal etmemesi uygulamanın kalıcı olması açısından son derece önemlidir.

Gülüş tasarımında dişlerin kesilmesi ve kaplanması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Kompozit lamina, bonding, recontouring ve diş beyazlatma gibi teknikler ile çok daha pratik ve daha koruyucu estetik bir görünüm sağlanmaktadır. Gülüş tasarımı konusunda kişilerin korkuları olabilmektedir. Ancak gülüş tasarımı uygulamasında çok fazla avantaj bulunmaktadır.

Gülüş tasarımı için gülüş türleri arasında çekici estetik gülüş türü bulunmaktadır. Çekici estetik gülüş türünde ön dişler daha fazla ön plana çıkarılmaktadır. Bu görüntü hem daha genç hem de daha çekici bir görünüm elde edilmesini sağlar. Dillerin aynı seviyede olması ile beraber daha olgun bir gülümsemenin elde edildiği gülüş türüne de entelektüel gülüş adı altındadır. Orta kesici dişlerin yan tarafında bulunan dişler daha uzundur. Bu şekilde de daha sportif bir gülüş elde edilmektedir.